2006 Marple Newtown Tiger Youth Open Wrestling Tournament

2006 Marple Newtown TIGER OPEN 

 

 


January 15th 2006

 

TEAM RESULTS

1st

TEAM KOLAT

2nd

PASCACK HILLS

3rd

CENTRAL DAUPHIN

4th

WRECKING CREW

 

PEE WEE DIVISION

Outstanding Wrestler:  Nick Bonowski, Kingsway

40

 

44

 

1st

N. Kemmerer, Cuvo

1st

Q. Kinner, Kingsway

2nd

J. Cotto, West Bethlehem

2nd

Z. Pleskonko, Central Dauphin

3rd

J. Capasso, Kingsway

3rd

G. Miller, Puternic

4th

C. Kinner, Kingsway

4th

E. Cahill, Palmyra

48

 

52

 

1st

C. Wetterau, Wrecking Crew

1st

N. Bonowski, Kingsway

2nd

E. Masucci, Hatboro-Horsham

2nd

C. Grill, West Norriton

3rd

S. Cockerville, Team Kolat

3rd

B. Yarosz, Hopatcong

4th

J. Shalinsky, Neshaminy

4th

A. Wiggins, Pottstown PAL

56

 

60

 

1st

S. DePhillipo, Marple Newtown

1st

M. Titus, Lionville

2nd

C. Bateman, Aston

2nd

J. Eslick, Kingsway

3rd

C. Stevens, Octorara

3rd

 

4th

B. Daniels, Vipers

4th

 

65

 

70

(combined with 65)

1st

W. Willner, West Chester

1st

 

2nd

C. Thomas, Interboro

2nd

 

3rd

C. Adams, Aston

3rd

 

4th

C. LaPorte, Phoenixville

4th

 

UNL

 

 

 

1st

S. Muntz, Phoenixville

 

 

2nd

M. Miller, Marple Newtown

 

 

3rd

 

 

 

4th

 

 

 

 

BANTAM DIVISION

Outstanding Wrestler:  Michael Russo, Jackson

44

 

48

 

1st

N. Case, Central Dauphin

1st

K. Askew, Scorpions

2nd

Z. Firestone, Kingsway

2nd

Z. Trampe, Council Rock

3rd

Z. Kemmerer, Cuvo

3rd

K. Courtney, Hatboro-Horsham

4th

A. Lopez, Pascack Hills

4th

G. Rubin, West Norriton

52

 

56

 

1st

M. Russo, Jackson

1st

M. Russo, Jackson

2nd

T. Dershin, Cuvo

2nd

D. Gulotta, Pottstown PAL

3rd

T.Johnson,Central Columbia

3rd

T. Johnson, Central Columbia

4th

M. Diehl, Boyertown

4th

C. Sciarrino, Springfield

60

 

65

 

1st

A. Kraisser, Team Kolat

1st

M. Stober, Central Bucks

2nd

E. Wilson, Central Bucks

2nd

N. Bane, Tyrants

3rd

K. Maloney, Marple Newtown

3rd

M. Pleskonko, Central Dauphin

4th

G. Wetterau, Wrecking Crew

4th

T. Meyers, Marple Newtown

73

 

80

 

1st

R. Micka, Patriots

1st

C. Cotto, West Bethlehem

2nd

Z. Richard, Delsea

2nd

F. Krause, Pottstown PAL

3rd

T. Kwortnik, Norchester

3rd

J. DeSanto, West Norriton

4th

A. Cutrufello, Springfield

4th

A. O’Connor, North Penn

UNL

 

 

 

1st

E. Chakonis, Pascack Hills

 

 

2nd

R. Hobbs, Kingsway

 

 

3rd

J. Horan, Springfield

 

 

4th

J. Wise, Octorara

 

 

 

 


 

MIDGET DIVISION

Outstanding Wrestler:  Eric Morris, Mechanicsburg

50

 

55

 

1st

D. Gallo, Sussex

1st

B. Fleetwood, Tyrants

2nd

J. Cahill, Palmyra

2nd

J. Rinaldi, Marple Newtown

3rd

Z. Trampe, Council Rock

3rd

B. Friedman, Team Kolat

4th

G. Mauger, Pottstown PAL

4th

B. Ross, Redhawk

60

 

65

 

1st

L. Brooman, Marple Newtown

1st

C. Okulicz, RedHawk

2nd

N. Varndell, Central Dauphin

2nd

R. Flynn, Marple Newtown

3rd

R. Cerebe, Central Bucks

3rd

R. Johnson, Marple Newtown

4th

B. Henry, Wrecking Crew

4th

N. Russell, Tiger ELITE

70

 

75

 

1st

B. Jastrzebski, Central Bucks

1st

G.Peppelman,Central Dauphin

2nd

T. Carney, Tyrants

2nd

K. Shronk, Norchester

3rd

W. McStravick, RedHawk

3rd

X. Ramos, Pascack Hills

4th

J. Zoller, Vipers

4th

C. Stackhouse, Tiger ELITE

80

 

85

 

1st

E. Morris, Mechanicsburg

1st

D. Dobzanski, Patriot

2nd

N. Zak, Jackson

2nd

A. Lambert, Wrecking Crew

3rd

S. Button, Mendham

3rd

T. Sentman, Patriots

4th

J. Galasso, Philadelphia PAL

4th

T. Moldanado, Scorpions

 

 

 

 

 

 

 

 

91

 

100

 

1st

J.Staudenmayer,West Norriton

1st

C. Burns, Methacton

2nd

C. Marsteller, Team Kolat

2nd

K. Bradley, ELITE

3rd

J. DePhillipo, Marple Newtown

3rd

B. Spiller, Marple Newtown

4th

J. Sebastian, Pascack Hills

4th

M. Ammendola, North Penn

UNL

 

 

 

1st

T. Calendar, Council Rock

 

 

2nd

D. Giorgio, Independent

 

 

3rd

J. Fazio, Pascack Hills

 

 

4th

T. Haines, Rubicon

 

 

 

 

JUNIOR DIVISION

Outstanding Wrestler:  Rick Jasinski, Pennridge

60

 

65

 

1st

C. McQuiston, Interboro

1st

N. Kraisser, Team Kolat

2nd

Z. Fuentes, West Norriton

2nd

D. Moehler, Team Kolat

3rd

T. Balasco, Council Rock

3rd

A. Huxford, Jackson

4th

E. Nespoli, Tiger ELITE

4th

A. Pigeon, Lionville

70

 

75

 

1st

S. Murphy, Team Kolat

1st

T. Miller, Wrecking Crew

2nd

C. Donaldson, Tiger ELITE

2nd

N. Giorgio, Independent

3rd

B. Jastrzebski, Central Bucks

3rd

T. Goodwin, Team Kolat

4th

B. Goodman, Tyrants

4th

B. Pflanz, Hatboro-Horsham

80

 

85

 

1st

S. Edmondson, Tiger ELITE

1st

C. Melde, Pascack Hills

2nd

P. Deeb, Scorpions

2nd

C. Kent, West Norriton

3rd

P. Galli, Team Kolat

3rd

D. Winston, Jackson

4th

J. Espisito, Patriots

4th

N. Russell, Tiger ELITE

91

 

98

 

1st

R. Jasinski, Pennridge

1st

K. Duffy, Springford

2nd

C. Walsh, Wrecking Crew

2nd

M. Paskas, Pascack Hills

3rd

R. Parsons, RedHawk

3rd

J. Matthews, Tyrants

4th

C. Marstella, Team Kolat

4th

S. Cockerville, Tyrants

105

 

112

 

1st

J. Bolich, Upper  Moreland

1st

C. Jastrzebski, Central Bucks

2nd

C. Moran, Rubicon

2nd

N. Burns, Independent

3rd

Z. Bambary, Easton

3rd

R. Syrek, Marple Newtown

4th

N. Barnello, Pascack Hills

4th

L. Gordon, Marple Newtown

120

 

130

 

1st

R. Ball, Puternick

1st

T. Tippett, Team Kolat

2nd

T. McCoy, Drexel Hill

2nd

G. Garbutt, Marple Newtown

3rd

 

3rd

M. Jorgensen, RedHawk

4th

 

4th

J. Wasch, Interboro

 

 

 

 

UNL

 

 

 

1st

A. Klotz, West Bethlehem

 

 

2nd

T. Cogar, Spring Grove

 

 

3rd

W. Purnell, St. Elizabeth

 

 

4th

J. Kashack, Council Rock

 

 

 

 

INTERMEDIATE DIVISION

Outstanding Wrestler:  Cody Dolan, Mat Town

70

 

75

 

1st

C. Donaldson, Tiger ELITE

1st

K. McNulty, ELITE

2nd

D. Bentley, Norchester

2nd

C. Dinnien, Tiger ELITE

3rd

R. D’Annunzio, Methacton

3rd

K. Beck, Team Kolat

4th

 

4th

B. Hagany, Pascack Hills

80

 

85

 

1st

D. Haines, Pascack Hills

1st

F. Goodwin, Team Kolat

2nd

J. Stowell, Tiger ELITE

2nd

M. Sausman, Wrecking Crew

3rd

P. Galli, Team Kolat

3rd

C. Throckmortan, Team Kolat

4th

B. Meyers, Marple Newtown

4th

S. Mantua, Team Kolat

91

 

98

 

1st

E. Silver, Independent

1st

J. Glykas, West Bethlehem

2nd

P. Tatanish, Team Kolat

2nd

D. Wesley, Team Virginia

3rd

M. Prestifillipo, Independent

3rd

J. Dack, Pascack Hills

4th

J. Bonaduce, Tiger ELITE

4th

D. Biscaha, Jackson

105

 

112

 

1st

C. Bynum, RedHawk

1st

K. Courts, Rock Solid

2nd

T. Walsh, Wrecking Crew

2nd

D. Mariotti, Marple Newtown

3rd

B. Lighty, Scorpions

3rd

B. Malischewski, RedHawk

4th

Z. Huxford, Jackson

4th

M. Hartenstein, Easton

120

 

128

 

1st

J. Jones, Marple Newtown

1st

D. Alton, Mat Town

2nd

M. Nicholson, Pennsbury

2nd

C. Burns, Independent

3rd

M. Helfrich, Council Rock

3rd

B. Bowman, Team Kolat

4th

J. Pierce, West Norriton

4th

T. Pulsinelli, Bound Brook

136

 

146

 

1st

A. Alton, Mat Town

1st

C. Dolan, Mat Town

2nd

E. Shupe, Tiger ELITE

2nd

A. Giorgio, Indedpendent

3rd

G. Lanctot, Council Rock

3rd

J. Calendar, Council Rock

4th

B. Scaramuzza, Springfield

4th

A. Petroski, Springfield

160

 

185

 

1st

J. Mohn, Independent

1st

A. Campolatano, Bound Brook

2nd

R. Casselberry, Methacton

2nd

S. Syrek, Marple Newtown

3rd

J. Westwood, Pascack Hills

3rd

A. Mott, Wrestling Plus

4th

F. Gianotti, Bound Brook

4th

T. Arkatin, Rubicon

UNL

 

 

 

1st

M. Bennett, Oxford

 

 

2nd

W. Carter, Pottstown PAL

 

 

3rd

V. Fulton, Oxford

 

 

4th

J. Tirado, Bound Brook